Jak dbać o włosy zimą?

Okres zimowy nie sprzyja niestety urodzie naszych włosów. Zimny wiatr, mróz, wilgotne powietrze, a także zdecydowanie mniejsza ilość cennych składników odżywczych w diecie, takich jak witaminy, minerały i mikroelementy, częstsze korzystanie z suszarki oraz konieczność zakładania ciepłej czapki to czynniki powodujące, że czupryna staje się matowa, elektryzuje się, włosy stają się bardziej podatne na uszkodzenia i wypadanie, a ułożenie przyzwoitej fryzury może stać się trudniejsze, niż w cieplejszych miesiącach.

Jeśli włosy zimą zaczynają się za bardzo przetłuszczać, a skóra na głowie swędzi i piecze, to oznacza, że pojawił się kłopot z wymianą tlenu na skórze. Najczęściej jest to spowodowane noszeniem czapki wykonanej ze sztucznych włókien i zmianą rytmu pracy gruczołów produkujących łój, muszących szybko reagować na bardzo duże zmiany temperatury. Co ważne: jeśli z obawy o stan włosów będziemy rezygnować z noszenia czapki w mroźne dni, będzie jeszcze gorzej, gdyż zmiany temperatury będą dla kosmyków jeszcze bardziej dotkliwe. Starajmy się nosić czapkę wykonaną z naturalnych materiałów, nie za ciasną, by nie ocierała skóry głowy, a szalik niech także będzie zrobiony z wełny i luźno spowije naszą szyję i końcówki włosów. No i nigdy nie wychodźmy na zimowe powietrze z wilgotnymi włosami, nieważne w czapce czy bez! Gwarantuje nam to katar i naprawdę kiepską fryzurę.

Podczas mycia włosów i skóry głowy zimą warto sięgać po delikatne szampony i odżywki, korzystać z ciepłej ale nie gorącej wody. Zimą należy również zwrócić szczególną uwagę na sposób, w jaki włosy suszymy. Jeśli to możliwe, starajmy się osuszać włosy ręcznikiem wykonanym z bawełny, a jeśli brak czasu zmusza nas do częstego korzystania z suszarki, dobrze byłoby korzystać z chłodniejszego nawiewu i jonizacji. Podczas suszenia skierujmy głowę w dół i przeczesujmy delikatnie włosy palcami lub grzebieniem z rzadko rozstawionymi zębami.

Bardzo częstym problemem zimą jest elektryzowanie i nadmierne puszenie się włosów, spowodowane noszeniem czapki ze sztucznych włókien. Jak sobie poradzić? Należy stosować odpowiednie kosmetyki np. odżywki lub maski zawierające składniki odżywcze i nawilżające, które mogą delikatnie „obciążyć” włosy i tym samym zapobiec ich elektryzowaniu się. A gdy wejdziemy do pomieszczenia i fryzura po zdjęciu czapki jest „nastroszona”, wystarczy zwilżyć dłonie i przeciągnąć nimi po włosach. Czasem pomaga tez spryskanie fryzury odrobiną lakieru do włosów. Korzystnie wpłynie tez na stan włosów zaaplikowanie im raz w tygodniu odżywczej maski, której składniki wnikną w głęboko w strukturę włosa, nawilżą go i wzmocnią, dzięki czemu włosy będą bardziej odporne na niesprzyjające ich urodzie zimowe wahania temperatury i ogrzewanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *