Wypadanie włosów: czy może wynikać ze stresu?

Włosy dla organizmu nie mają krytycznego znaczenia, dlatego często to właśnie ich wygląd i kondycja ulegają pogorszeniu, jeśli z ciałem dzieje się coś niedobrego. Dotyczy to niestety również stresu – wypadanie włosów jest jednym z jego podstawowych objawów.

Stres a zdrowie skóry

Włosy same w sobie są tkanką martwą. Odżywiane są jedynie ich cebulki, ale sama struktura włosa pracuje już tylko w minimalnym zakresie. To oznacza, że każda choroba skóry głowy bardzo szybko rzutuje na zdrowie włosów. Cebulki stają się niedożywione, a mieszki włosowe częściej ulegają zakażeniom. Jest to obserwowane także w przypadku osób zasadniczo zdrowych, ale narażonych na stres. W ich przypadku wypadanie włosów jest często następstwem działania kortyzolu, czyli hormonu stresu, który sprawia, że do organów niemających podstawowego znaczenia dla przetrwania, transportowanych jest mniej substancji odżywczych.

Jak sobie poradzić w wypadaniem włosów w stresie?

Oczywiście najlepszą radą jest zalecenie unikania życia w warunkach stresu, jednak w praktyce jest to niemal niewykonalne. Dlatego też duże znaczenie ma dieta oraz prawidłowa higiena i pielęgnacja skóry głowy. Często jednak i to nie wystarcza, więc czasem trzeba problem rozwiązać, stosując zagęszczanie włosów. Metody są tutaj różne, ale ze względu na osłabienie struktury włosów, jeśli przyczyną wypadania włosów jest stres, to klipsy ani mikroringi się nie sprawdzają. Znacznie lepiej działa posypka z nanowłókien, które na zasadzie prostych oddziaływań fizycznych sprawiają wrażenie zwiększonej objętości włosów.

Stres nadal będzie niszczył włosy, więc i tak należy przedsięwziąć działania mające na celu ograniczenie jego niszczycielskiego wpływu na organizm, jednak taka metoda na zagęszczanie włosów jest szybka, nie obciąża skóry głowy i pozwala na doraźne zniwelowanie defektów kosmetycznych. Tego rodzaju posypki są ciągle jednak nowością na polskim rynku – nie wszyscy są do nich przekonani, mimo że jest to w istocie prosty produkt, ponieważ nie wymaga złożonych mechanizmów biologicznych, aby działać.

Takie preparaty są skuteczne dzięki samej tylko zdolności gromadzenia ładunków elektrycznych. Dodatkowo – dzięki temu właśnie jest to sposób, który jest bezpieczny również wtedy, kiedy skóra głowy jest poważnie osłabiona lub dodatkowo zaatakowana przez jakąkolwiek chorobę dermatologiczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *