Wypadanie włosów i pogoda: jesień

Jesień niesie ze sobą dość specyficzne zagrożenia dla włosów. Jeśli Twoje są z natury grube i mocne, to niewiele im grozi, ale jeśli są przeciętnej grubości i zdarzały się już takie lata, kiedy wypadało ich więcej niż powinno, to miej się na baczności.

UV już nie, ale wiatr jak najbardziej

Latem i zimą największym problemem jest słońce lub jego brak oraz zmiany temperatury. Jesienią wypadanie włosów może być związane z silniejszym wiatrem. Dlaczego? Dlatego, że źle uczesane włosy będą się plątały, uderzały o kark, barki i plecy, mierzwiły, a jeśli przy okazji przygrzeje jeszcze słońce, to otworzą się ich łuski i o splątanie będzie jeszcze łatwiej. Trzeba więc zadbać o to, aby włosy były starannie rozczesane i dobrze upięte. Jeśli trzeba, to można je ochronić lekką czapką albo kapturem, jednak starając się ich nie naelektryzować.

Czy deszcz jest niebezpieczny?

Deszcz, nawet bardzo intensywny, nie wpłynie na wypadanie włosów, o ile woda jest stosunkowo czysta. Jeśli jest ciepło, a woda deszczowa ma kwaśny odczyn, to na pewno nie będzie to służyło włosom ani skórze. Istnieje jednak ryzyko, że przemoczone włosy staną się ciężkie i łamliwe – dochodzi do tego na przykład jeśli latem zostały one zniszczone przez wysoką temperaturę i promieniowanie UV. Wprawdzie wtedy wypadanie włosów będzie ograniczone do kilku najbliższych rozczesań, ale ilość usuniętych włosów może być dość spora. Jeśli włosy były mocne i zdrowe, to deszcz im w żaden sposób nie zaszkodzi.

Zdradliwa temperatura

Gdy stwierdzisz “wypadają mi włosy“, zastanów się nad temperaturami, ponieważ wypadanie włosów może być spowodowane uszkodzeniem mieszków włosowych. Do tego może dojść, jeśli dość regularnie są one poddawane szybko zmieniającej się temperaturze – z ogrzewanego biura wychodzi się na zewnątrz, a później od razu do ciepłego domu. To nie służy włosom, które oczywiście nie zaczną od razu wypadać, jednak mogą stać się cieńsze i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Temperatura jesienią jest jednak generalnie dla włosów przyjazna – jeśli nie liczyć chłodnych poranków i wieczorów.

Specjalna pielęgnacja

Jesień jest dobrym czasem na przeprowadzenie poważnej odbudowy włosów. Są one raczej w dobrym stanie, za to przed nimi przetrwanie trudnej zimy. Warto więc przyjrzeć się zawartości kosmetyczki i wzbogacić ją o ziołowe szampony. Przy tym jednak należy pamiętać, że sama zmiana szamponu może wywołać pewne niepożądane efekty: silniejsze wypadanie włosów przez jakiś czas albo ich przejściową kruchość. Gdyby coś takiego się zdarzyło, to można doraźnie zastosować posypkę z nanowłókien, żeby wyrównać objętość i koloryt włosów – kiedy fizjologia skóry głowy wróci do normy, nie będzie to już potrzebne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *