Wypadanie włosów – przyczyny

Istnieją dziesiątki powodów wypadania włosów. Te bowiem wcale nie są dla organizmu niezbędne – odkłada się tam toksyczne metale, buduje się je z białek, które często wcale nie mają poprawnej struktury, a na dodatek włosy są w całości zależne od pracy niewielkiej grupy komórek w skórze głowy narażonej na zanieczyszczenia, agresywną chemię i inne niekorzystne czynniki.

  • Choroby skóry. Jeśli skóra głowy nie jest zdrowa, to zawsze na początku dochodzi do osłabienia włosów. Tak jest przy łupieżu, grzybicach, przy zaburzeniach pracy gruczołów łojowych, przy wypryskach na skórze, łuszczycy i w świądzie. Każda choroba skóry atakuje także włosy, ponieważ te są z biologicznego punktu widzenia wytworami skóry.
  • Zarówno te pochodzenia przemysłowego (pyły, cząstki zawieszone, środki odkażające czy wszystkie inne), jak i stosowane celowo, choć czasem nieświadomie, bo zawarte w kosmetykach (na przykład silikony, które masowo są dodawane do szamponów „regenerujących”. Wypadające włosy są oznaką poważnego obciążenia skóry, która przez zanieczyszczenia nie może sprawnie realizować swojej biologicznej funkcji.
  • Niedobory pokarmowe. Skoro włosy nie są organizmowi za bardzo potrzebne, to jeśli pojawia się niedobór jakiejkolwiek substancji odżywczej, właśnie do włosów przestaje ona najszybciej docierać. Włos będzie więc budowany z tych materiałów, które do skóry głowy trafią: wadliwych aminokwasów, nieodpowiednich witamin czy nieprawidłowych enzymów. W pewnym stopniu organizm potrafi sobie w takich warunkach radzić, ale nie bez końca. Wypadające włosy mogą więc być oznaką awitaminozy lub niedoboru pierwiastków.
  • Wypadanie włosów słusznie kojarzy się ze starością. Wraz z wiekiem organizm coraz mniej skutecznie radzi sobie z kontrolą procesów biologicznych: enzymy są produkowane w mniejszych ilościach, zmienia się równowaga hormonalna i wszystkie komórki muszą podjąć pracę w zmienionych warunkach. Nie zawsze jest to możliwe, a wówczas fizjologia ulega zaburzeniu. Powstają więc włosy cieńsze i słabsze, a dysfunkcyjne gruczoły skórne nie są w stanie wytworzyć substancji ochronnych. To powoduje coraz szybsze łysienie. Właściwie jest to jedyny powód wypadania włosów, z którym nie da się nic zrobić.
  • Stresujące warunki życia też mają przełożenie na fizjologię skóry głowy. Jeśli poziom kortyzolu – hormonu stresu – jest wysoki i utrzymuje się przez długi czas, to upośledzeniu ulegają praktycznie wszystkie funkcje organizmu. W pierwszej kolejności można to zauważyć właśnie na przykładzie włosów. I choć z samym stresem można walczyć, to usunięcie spustoszenia, jakie może on uczynić na głowie, wcale nie jest proste.

Podsumowanie

Wypadanie włosów – przyczyny tego problemu są tak różne, że nie można ich wszystkich omówić w krótkim artykule, ale będziemy do tematu wracali. Bo nawet jeśli nie zawsze wiadomo, jaka jest pierwotna przyczyna, to zawsze warto poszukać sensownego sposobu radzenia sobie w kłopotach.

Czy wiesz jak przyspieszyć wzrost włosów? Poświęć chwilę na lekturę opracowania, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę dotyczącą sposobów pielęgnacji włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *